Menu
Kontakt
- +48 501 085 470
- +48 58 679 22 00
- biuro@exelcar.pl
Porady
- WYNAJEM SAMOCHODÓW NA LOTNISKU - PORADY
- NAJCZĘŚCIEJ WYPOŻYCZANE SAMOCHODY I ICH RODZAJE
- PODSTAWIENIE I ODBIÓR WYPOŻYCZANEGO SAMOCHODU
- TECHNOLOGIE UMOŻLIWIAJĄCE ŁATWIEJSZE PROWADZENIE AUT
- PIERWSZY RAZ W WYPOŻYCZALNI SAMOCHODÓW - JAK ZACZĄĆ?
- WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW - OD CZEGO ZALEŻY CENA?
- NOWE SYSTEMY WSPOMAGAJĄCE BEZPIECZEŃSTWO JAZDY
- METODY PŁATNOŚCI
- EKONOMIA AUT HYBRYDOWYCH
- WYPOSAŻENIE DODATKOWE
WYNAJEM SAMOCHODÓW NA LOTNISKU - PORADY
Gdy podróżujemy samolotem, najwygodniejszą opcją transportu z lotniska jest wynajem samochodu. Transfer może być zapewniony przez hotel. Co jednak, jeśli musimy zatroszczyć się o niego sami? Jak wypożyczyć samochód na lotnisku i na co uważać?
Dlaczego warto wynająć samochód na lotnisku
Pracujesz za granicą i wracasz na wakacje do Polski? Przylatujesz do Gdańska w sprawach biznesowych? Niezależnie od powodu, dla którego podróżujesz, z pewnością będziesz potrzebować transportu z lotniska. Lotniska znajdują się zazwyczaj poza miastem lub w pobliskich miejscowościach. Dotarcie się do celu naszej podróży wymaga znalezienia środka transportu, który pozwoli nam dostać się w odpowiednie miejsce.
Do naszej dyspozycji jest komunikacja miejska, pociągi, autobusy i busy, a także taksówki i wypożyczalnie samochodów. Która z opcji będzie najlepsza? Komunikacja miejska będzie rozwiązaniem budżetowym, ale nie zawsze. Krótkie przejazdy często nie są bardzo opłacalne, a przewoźnicy ustalają wysokie ceny na kursy z i na lotniska. Wynajem taksówki także może słono kosztować. Wielu klientów po prostu wsiada w pierwszą lepszą taksówkę, byleby dostać się jak najszybciej tam, dokąd zmierzają. Koszt przejazdu może ich później zaskoczyć.
Jeśli planujemy dłuższy pobyt lub zamierzamy przemieszczać się po mieście więcej niż raz, prawdopodobne jest, że bardziej niż wynajęcie taksówki opłaci się wypożyczenie samochodu. Posiadanie „własnego” auta czyni nas niezależnymi, możemy dojechać dokądkolwiek chcemy i kiedy chcemy. Możemy się też cieszyć większym komfortem podróży, łatwością przewiezienia bagażu i możliwością podjechania pod sam hotel, czego nie daje nam komunikacja miejska. Wypożyczenie samochodu będzie też niemal nieodzowne, gdy wybieramy się na wakacje i nie chcemy utknąć jedynie w mieście. Pozwala nam zwiedzać okoliczne miejscowości i dotrzeć w obszary niezamieszkane, naturalne, do których autobusy nie dojeżdżają.
Poszukaj informacji przed przylotem
Gdy planujesz przylot, zorientuj się, jakie wypożyczalnie mają swoje stanowiska na lotnisku oraz jakie firmy oferują możliwość podstawienia samochodu w wybrane przez klienta miejsce. Wypożyczenie samochodu na lotnisku, czy to w Gdańsku czy w innym mieście w Polsce, nie powinno stanowić problemu. Na miejscu jednak ciężko będzie nam się dokładnie zorientować, która z ofert jest najkorzystniejsza, łatwo też przeoczyć pewne kwestie i podpisać umowę, z którą nie zapoznamy się dokładnie. Pośpiech nie działa na naszą korzyść, a nieuczciwi usługodawcy doskonale o tym wiedzą. Dlatego ważne jest, by odpowiednio wcześnie sprawdzić wypożyczalnie, opinie o nich i cenniki.
Porównaj ceny wypożyczenia auta
Gdy porównujemy cenniki poszczególnych firm pamiętajmy, że na całkowity koszt wypożyczenia auta składa się dużo więcej, niż tylko opłata dobowa. Wypożyczalnie samochodów w różny sposób wyceniają swoje usługi. W jednej firmie możemy zapłacić więcej za dobę, w cenie mając ubezpieczenie i potrzebne nam dodatki, podczas gdy w drugiej niska cena będzie się łączyć z koniecznością uiszczenia paru dodatkowych opłat. Dlatego tak ważne jest, by sprawdzić cenniki każdej z firm i porównać sumę wszystkich usług.
Za co w części wypożyczalni będziemy musieli dopłacić?
- Za ubezpieczenie
- Za przygotowanie samochodu
- Za dostarczenie auta do klienta
- Za dodatkowe wyposażenie auta
- Za wynajem poza godzinami pracy firmy
- Za możliwość przekroczenia granicy wypożyczonym pojazdem
- Za przekroczenie dziennego limitu kilometrów, jeśli został on określony
- Za dodatkowe usługi (np. zatankowanie auta za klienta)
Rezerwuj wcześniej
Gdy zdecydujesz się na skorzystanie z usług danej firmy, najlepiej będzie zarezerwować samochód wcześniej. Jeśli wypożyczalnia nie ma stanowiska na lotnisku, wcześniejsza rezerwacja będzie koniecznością. Wówczas będziemy mieli pewność, że samochód będzie na nas czekał gdy tylko wylądujemy. Po męczącej podróży możliwość załadowania bagażu i skorzystania z samochodu, bez straty czasu na czekanie lub szukanie dostępnego środka transportu, jest opcją bardzo komfortową.
Wcześniejsza rezerwacja pozwala także nieco zaoszczędzić. Wiele firm oferuje wówczas rabaty. W mniejszych, lokalnych wypożyczalniach, gdzie podejście do klienta jest dużo bardziej elastyczne, można ustalić szczegóły wynajmu indywidualnie. Oczywiście miesiąc lub dwa przed datą przylotu dostępnych będzie dużo więcej modeli aut z różnych segmentów, niż gdybyśmy szukali transportu już na miejscu.
Ostatnim argumentem świadczącym na korzyść zapobiegliwości jest fakt, że w wielu wypożyczalniach ceny zmieniają się w zależności od sezonu. Jeśli wybieramy się na wakacje, najprawdopodobniej wynajem auta w miesiącach letnich będzie nas kosztował nieco więcej, niż gdy zarezerwujemy samochód już wiosną. Inne okresy wzrostu zainteresowania wypożyczalniami to święta i weekendy.
Jaki samochód warto wypożyczyć?
Gdy wybieramy się w podróż do innego miasta lub kraju, zapewne zabierzemy ze sobą spory bagaż. Często nie będziemy też sami. Dlatego samochód, który wypożyczymy, powinien być odpowiednio przestronny. Samochód miejski klasy B powinien wystarczyć, by pomieścić rodzinę i bagaże. Przestronność zależy oczywiście od modelu auta, warto jednak pamiętać, że hybrydy mogą mieć nieco mniejsze bagażniki. Dlatego zwracajmy uwagę na rodzaj napędu, przełoży się on bowiem także na koszt paliwa. Zapewne nie bez znaczenia będzie też możliwość włączenia klimatyzacji lub nawigacji, a także dostępność bagażnika dachowego.
Gdy wyruszamy w dalszą trasę, a auto posłużyć ma nam przez dłuższy okres czasu, warto zadbać o wygodę. Do jazdy off road bezpieczniej wypożyczyć SUV. Jeśli zależy nam na oszczędności, poczytajmy, jakie modele aut będą najbardziej ekonomiczne.
Jeśli natomiast podróżujemy w pojedynkę, małe miejskie auto powinno nam wystarczyć. Chyba że zależy nam na wizerunku i prestiżu. Gdy podróżujemy w sprawach biznesowych lub wynajmujemy samochód dla pracownika czy gościa z zagranicy, w wypożyczalniach dostępnych będzie wiele pojazdów wyższej klasy.
Podsumowując, wybierzmy auto takie, które najbardziej będzie odpowiadało naszym potrzebom. Sprawdźmy wcześniej dane techniczne i wyposażenie, by na miejscu nic nas nie zaskoczyło. Niezależnie od tego, jakimi środkami dysponujemy, z łatwością znajdziemy samochód, który będzie odpowiadać naszym wymaganiom. O jego znalezienie zatroszczmy się jednak odpowiednio wcześnie.
Opóźnienia lub zmiana godziny lotu
Pod uwagę trzeba brać różne ewentualności, także taką, że godzina lotu ulegnie zmianie, nastąpią nieprzewidziane opóźnienia lub w ogóle w danym dniu nie będzie możliwe zrealizowanie lotu. A samochód zarezerwowany został na konkretną godzinę. Co wtedy? Oczywiście wypożyczalnie samochodów są przygotowane na taką ewentualność. Z firmą skontaktować się można o każdej porze w celu dokonania zmian w rezerwacji. Nie powinno to być problemem.
Odnalezienie samochodu po wyjściu z hali przylotów
Bardzo często miejsce, do którego przylatujemy, będzie dla nas zupełnie nowe. W takich przypadkach stres i zdenerwowanie jest czymś naturalnym. Nie jesteśmy pewni, dokąd pójść i może nawet zastanawiamy się, czy auto rzeczywiście na nas czeka. A co, jeśli firma o nas zapomniała? Gdy pojawiają się takie myśli, nie popadajmy w panikę. Jest to mało prawdopodobne. Nawet jeśli nie mieliśmy możliwości powiadomić pracowników wypożyczalni o opóźnieniu, oni sami, czekając na lotnisku, zorientują się co się dzieje. Mamy więc gwarancję, że na nas zaczekają.
Jeśli po wyjściu będziemy mieć problem z odnalezieniem „naszego” samochodu, dzwońmy na infolinię firmy. Warto zapisać sobie jej numer jeszcze przed odlotem, tak aby móc skontaktować się z wypożyczalnią nawet w przypadku braku Internetu. Zostaniemy dokładnie poinstruowani i z pewnością odnajdziemy właściwe auto.
Umowa i formalności
Umowę podpiszemy już na miejscu. Nawet jeśli będzie nam się spieszyć, warto przeczytać ją dokładnie. Warto, gdyż może nas to uchronić przed dodatkowymi kosztami, które mogliśmy przeoczyć podczas obliczania wydatków i na które nie jesteśmy przygotowani. Będziemy też mieć pewność, że znamy zasady, na jakich wynajmujemy samochód.
Podczas podpisywania umowy, konieczne będzie także okazanie przez nas dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość, a także prawa jazdy. Większość wypożyczalni będzie także wymagać posiadania przez nas karty kredytowej, gdyż to z niej pobrana zostanie kaucja. Kaucja jest zwracana, o ile nie spowodujemy szkód podczas jazdy wynajętym autem.
Sprawdzenie stanu pojazdu
Samo podpisanie umowy to nie wszystko. Musimy jeszcze sprawdzić stan techniczny auta, działanie hamulców, świateł, wycieraczek, klimatyzacji. Oglądamy dokładnie pojazd z zewnątrz i w środku. Wszystkie niedoskonałości zgłaszamy, a pracownik wypożyczalni zapisuje je w protokole odbioru pojazdu. Gdy coś się nie zgadza, możemy zażądać wymiany samochodu na taki, jak zamówiony. Jest to o tyle ważne, że przeoczenie przez nas usterki może sprawić, że zostanie ona przypisana nam. Wówczas kaucja nie zostanie nam zwrócona. Protokół odbioru pojazdu zawiera więc informacje o stanie samochodu, który powinien być taki sam w momencie, gdy auto zwracamy.
Dłuższa trasa
Wynajętym samochodem możemy się przemieszczać po mieście, w którym go wynajęliśmy lub wyruszyć w dalszą trasę. Możliwe jest nawet zorganizowanie wycieczki objazdowej po całej Polsce. Jeśli planujemy pokonywać dłuższe trasy, sprawdźmy jednak, czy w wypożyczalni obowiązuje dzienny limit kilometrów. Jeśli tak, wówczas po przejechaniu danej liczby kilometrów, a więc po przekroczeniu limitu, za każdy kolejny kilometr dopłacimy – przykładowo 30 groszy. Nie jest to dużo, jednak gdy limit kilometrów jest niewielki, a jechać zamierzamy przez cały dzień, może się to okazać dość kosztowne. Na szczęście nie każda wypożyczalnia wprowadza takie ograniczenia.
Wyjazd wypożyczonym samochodem za granicę
Jeśli wypożyczonym autem chcemy wyjechać za granicę, by urządzić sobie wycieczkę nie tylko po Polsce, ale też po paru innych europejskich krajach, koniecznie uzgodnijmy te plany z wypożyczalnią. Może się okazać, że taki wyjazd nie będzie możliwy. Nie ignorujmy tego, gdyż w grę wchodzi tutaj kwestia ubezpieczenia auta i naszej odpowiedzialności za ewentualne szkody. Zazwyczaj łatwiej będzie nam wyjechać wypożyczonym autem do krajów należących do Unii Europejskiej. Jeśli chcemy zwiedzić inne państwa, musimy się liczyć z większym kosztem ubezpieczenia. Aby móc rzeczywiście cieszyć się przygodą i naszym Tour de Europe, uzgodnijmy więc wszystkie szczegóły z wypożyczalnią. Na pewno uda się wówczas wypracować właściwe rozwiązanie.
Zwróć samochód w innym miejscu
Wiele wypożyczalni oprócz usługi dostarczenia samochodu do klienta, pozwala także na pozostawienie przez niego auta w dowolnie wybranym przez niego miejscu w okolicy. Samochód jest tam odbierany przez pracowników wypożyczalni. Jest to wygodna opcja, gdy wylatujemy z innego lotniska, niż wracamy. Niekoniecznie będzie ona darmowa, jednak może się opłacić bardziej niż konieczność pozostawienia auta w siedzibie firmy i wynajęcie transportu na lotnisko. Jest to także dużo bardziej komfortowe, gdyż nie musimy wówczas przepakowywać naszych bagaży.
Zwrot wypożyczonego auta z opóźnieniem
Plany w zderzeniu z rzeczywistością często przybierają nieco inny obrót. Gdy dokonujemy rezerwacji, może nam się wydawać, że ze wszystkim zdążymy na czas. Później, korki na trasie i różne nieprzewidziane sytuacje mogą opóźnić nasz przyjazd na miejsce zwrotu auta. Gdy wiemy, że nie uda nam się dotrzeć tam na czas, skontaktujmy się z wypożyczalnią samochodów. Możliwe, że za przetrzymanie auta trzeba będzie dopłacić. Co jednak, jeśli boimy się spóźnić na samolot?
Powiedzmy o tym pracownikowi wypożyczalni. Poprośmy, aby czekał na nas w umówionym miejscu zwrotu, na przykład na parkingu firmy lub na lotnisku. Jeśli wypożyczalnia stosuje politykę paliwową, zgodnie z którą jesteśmy zobowiązani zwrócić samochód z pełnym bakiem, a my nie mamy czasu na tankowanie, poinformujmy o tym pracownika. Najczęściej tankowaniem auta zajmie się wówczas wypożyczalnia. Nie znaczy to, że nie będziemy musieli za to zapłacić. Najprawdopodobniej będzie to kwota większa niż w przypadku samodzielnego tankowania na stacji paliwowej. Gdy się spieszymy jednak, nie mamy wyboru.
Inna kwestia dotyczy czystości auta. Jest to sytuacja analogiczna do tej z paliwem. Jeśli nie mamy czasu na wizytę w myjni samochodowej, o czystość pojazdu zadba firma, naliczone za to jednak zostaną dodatkowe koszty. Trzeba się z tym liczyć i odpowiednio wcześnie zaplanować wizyty na stacji paliw i w wypożyczalni.
Dodatkowe usługi – zwolnienie z odpowiedzialności
Czasem do wyboru będziemy mieć dodatkowe usługi, których dokupienie zwolni nas z odpowiedzialności za czystość (do pewnego stopnia), rysy i wgniecenia, do których powstania się przyczyniliśmy, a także z konieczności zatankowania auta. Takie usługi świadczy na przykład nasza wypożyczalnia w Gdańsku i w Trójmieście. Za dodatkową opłatą możesz wypożyczyć samochód i cieszyć się korzystaniem z niego, nie pamiętając o obowiązkach takich jak mycie auta. O to, a także o tankowanie samochodu, zatroszczymy się sami. Wówczas zwrócenie samochodu do wypożyczalni zajmie znacznie mniej czasu, dzięki czemu nie będziesz musiał spieszyć się na kolejny lot.
Wynajem auta na lotnisku w kilku krokach
Podsumowując treść artykułu, w paru krokach przedstawiamy procedurę wynajmu auta na lotnisku. Aby cieszyć się komfortową jazdą wynajętym autem należy:
- Jak najwcześniej zarezerwować bilety lotnicze
- Porównać oferty wypożyczalni i wybrać najkorzystniejszą i najbardziej godną zaufania
- Jak najwcześniej zarezerwować wynajem samochodu
- Podać wszystkie niezbędne dane i ustalić szczegóły odbioru i zwrotu auta
- Dokładnie przeczytać umowę
- Obejrzeć samochód i sprawdzić jego stan techniczny
- Korzystać z niego zgodnie z umową
- Cieszyć się komfortem jazdy, przyjemnie spędzając czas
- Sprawdzić stan auta przed oddaniem go do wypożyczalni
- Zwrócić auto w umówionym miejscu
Jak najwcześniejsze zaplanowanie wyjazdu i dokładne zapoznanie się z zasadami wynajmu auta pozwoli nam cieszyć się wycieczką, spędzając ten czas przyjemnie i bezstresowo.
Wynajem samochodu na lotnisku w bazie wypożyczalni
W wypożyczalni samochodów Gdańsk możesz zarezerwować auto w dowolnym momencie przed wylotem. Od ponad dwudziestu lat obsługujemy klientów, którzy przylatują do Trójmiasta na lotnisko w Gdańsku.
Co zrobić, by wypożyczyć u nas samochód? Po pierwsze, skontaktuj się z nami i dokonaj rezerwacji. Możesz to zrobić za pomocą formularza online, a także dzwoniąc na naszą infolinię. Podstawimy samochód na miejsce o dowolnej porze dnia i nocy. Jeśli potrzebujesz dodatkowego wyposażenia, poinformuj nas o tym, a w aucie znajdzie się nawigacja, fotelik czy podkładka dla dziecka. Możliwość korzystania z fotelika, podkładki i kołyski jest u nas nieodpłatna. Nie pobieramy także dodatkowych opłat za możliwość ustanowienia drugiego kierowcy, możesz więc prowadzić na zmianę ze swoim towarzyszem podróży. Za wynajem zapłacisz gotówką, kartą kredytową lub przelewem bankowym.
Samochód możesz wypożyczyć na dzień, tydzień, miesiąc i dłużej. Umowa skonstruowana jest w prosty i przejrzysty sposób, tak by maksymalnie ułatwić procedurę wypożyczenia auta. Jeśli się spieszysz, nie zajmiemy Ci dużo czasu.
Jeśli chodzi o zwrot auta, jest on możliwy w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i okolicach. Wystarczy, że uzgodnisz z nami, kiedy i gdzie chciałbyś zostawić samochód. Zwrot możliwy jest także na lotnisku w Gdańsku.